Minimalizm Kosmetyki Naturalne
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Odbiór osobisty👉 Łódź, Legionów 75

❤️Darmowa wysyłka od 190pln Eko Paczka | Szybka wysyłka | Próbki do każdego zamówienia❤️

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Blog Minimalizm
Odkryj sekrety naturalnej pielęgnacji z blogiem Minimalizm Kosmetyki Naturalne. Zanurz się w porady ekspertów, inspirujące historie i wskazówki, jak wybrać najlepsze ekologiczne kosmetyki dla zdrowia Twojej skóry i planety

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Naturalna, świadoma pielęgnacja twarzy zyskała na popularności w ostatnim czasie. W tym wpisie dowiesz się, dlaczego warto ją stosować oraz jak włączyć do pielęgnacyjnej rutyny kosmetyki naturalne.

Świadoma pielęgnacja — czyli jaka?

Świadoma, czyli odpowiadająca na potrzeby skóry, a także Twoje wybory — to, co dla Ciebie jest ważne — receptura, pochodzenie, opakowanie, cruelty free.

Żeby zacząć, skuteczną i świadomą pielęgnację musisz najpierw poznać i określić potrzeby swojej skóry.

Jaki masz rodzaj cery – czy jest to skóra sucha i łuszcząca się a może wręcz przeciwnie, przetłuszczająca się i błyszcząca, czy pojawia się uczucie ściągnięcia?

Z jakimi trudnościami musisz się mierzyć – czy skóra jest wrażliwa, rumieni się lub pojawiają się na niej pajączki, a może obserwujesz na niej przebarwienia bądź stany zapalne lub zaskórniki?

Ważne jest też, w jakim wieku jesteś, bo potrzeby skórne różnią się, w zależności od tego, czy masz 20 albo 40 lat.

Rodzaj cery zależy od uwarunkowań genetycznych, diety, stylu życia, dotychczasowej pielęgnacji, jak również wielu innych czynników.

Kolejny etapem jest określenie swoich preferencji. Czy wolisz pielęgnację minimalistyczną, niewymagającej wiele czasu? Czy bardziej rozbudowano pielęgnację wieloetapową, która będzie codziennym bądź cotygodniowy rytuałem zapewniającym Ci czas tylko dla siebie, momentem odprężenie? Każda z nas jest inna i ma swoje upodobania, określoną ilość czasu, jaką może poświęcić na pielęgnację twarzy, ciała i włosów.

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Jak określić rodzaj skóry — jakie są typy cery. 

Aby scharakteryzować swój typ cery, należy ją uważnie obserwować. Przyjrzyj się, jak skóra reaguje na czynników atmosferycznych takie jak wiatr, mróz, czy upał, a także jak reaguje na nowe kosmetyki. 

Bądź uważna na takie oznaki, jak suchość, łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie, rumień, rozszerzone naczynka, przesadne błyszczenie, rozszerzone pory, zaskórniki i krostek, uczucie ściągnięcia. Określ, czy Twój naskórek jest cienki, albo pogrubiony, a także oceń koloryt skóry. 

Jeśli masz wątpliwości, jaki masz rodzaj cery, sprawdź moje wcześniejsze wpisy na blogu opisujące każdy rodzaj skóry.

Sucha Minimalistyczny przewodnik o pielęgnacji skóry suchej

Tłusta i trądzikowaMinimalistyczny przewodnik o pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej

MieszanaMinimalistyczny przewodnik o pielęgnacji skóry mieszanej

Wrażliwa i naczynkowa Minimalistyczny przewodnik o pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej

NormalnaMinimalistyczny przewodnik o pielęgnacji skóry normalnej

MłodaMinimalistyczny przewodnik o pielęgnacji skóry młodej 

Dojrzała Minimalistyczny przewodnik o pielęgnacji skóry dojrzałej

Określając typ cery, nie zapomnij o tym, że na ogół mamy do czynienia z połączeniem kilku rodzajów cery. Skóra sucha może przejawiać cechy skóry naczynkowej, a cerze tłustej często towarzyszy trądzik. Aby dobrze uświadomić sobie jej potrzeby, warto poświęcić nieco czasu i uwagi na jej obserwacje. Niezależnie od tego, jaki ustalisz rodzaj cery, pamiętaj, że dla zdrowia skóry ważne są dobrze dobrane kosmetyki, które dostarczą skórze odpowiedniego stopnia nawilżenia, składników aktywnych, zdrowego blasku i elastyczności.

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Naturalna pielęgnacja twarzy — dlaczego warto?

Substancje zawarte w kosmetykach mają różne pochodzenie. Mimo efektów, które przynoszą, nie zawsze są korzystne dla naszego zdrowia. Istnieje wiele składników które, mimo że dozwolone w kosmetykach, nie są polecane do codziennego stosowania. Czytanie i rozumienie składów okazuje się niezwykle pomocne. Wyeliminowanie szkodzących substancji wpłynie na poprawę wyglądu skóry. Szczególnie polecam naturalną pielęgnację, opartą na ekstraktach roślinnych o skutecznym działaniu.

Kosmetyki ekologiczne — czemu właśnie one?

Ekologiczne kosmetyki posiadają niezbędne certyfikaty, potwierdzające jakość oraz bezpieczeństwo. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy, polecamy wybrać ekologiczne, naturalne produkty od zaufanych producentów. Natura jest doskonała sama w sobie, posiada wiele substancji o szerokim spektrum działania. Od nawilżających olejów, po złuszczające kwasy owocowe. Dlatego decydując się na naturalną pielęgnację twarzy, możesz mieć pewność, że Twojej skórze niczego nie braknie. Zostanie ona nakarmiona i odżywiona, a Ty, dzięki świadomemu doborowi kosmetyków, zyskasz efekty, jakich potrzebujesz.

Od czego zacząć przygodę z kosmetykami naturalnymi

Zalecamy stopniowe przejście na naturalną pielęgnację, wybieranie produktów powoli i świadomie. Nie musisz na raz rezygnować z tradycyjnych kosmetyków. Podejdź do tego procesu na spokojnie. Poniżej przedstawiamy listę kosmetyków, których możesz używać w naturalniejszej, ekologicznej wersji.

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Naturalna pielęgnacja twarzy — najważniejsze składniki kosmetyków organicznych

Olejek do mycia twarzy

Jeśli lubisz dwuetapowe oczyszczanie twarzy, w pierwszej części możesz wybrać naturalny olejek. Mieszanka olejków, bez dodatków świetnie sprawdzi się do oczyszczenia skóry.

Korzyści ze stosowania olejów do mycia twarzy:

  • Dogłębnie oczyszczona skóra,
  • Usunięcie nadmiaru sebum,
  • Oczyszczenie porów.

Polecamy gotowe mieszanki olejków, przeznaczone do konkretnego typu cery.

Hydrolat — następca toniku do twarzy

Wybierz roślinny hydrolat, który rewitalizuje, przywraca odpowiedni poziom pH. To delikatne

wody, roślinne lub kwiatowe, które otulają twarz mocą ekstraktów.

Lista polecanych hydrolatów, w zależności od typu cery:

  • Cera sucha: różany, neroli, szałwiowy, z czystka, lawendowy.
  • Cera tłusta: rumiankowy, hydrolat lawendowy, hydrolat z czystka, bławatkowy, z liści
  • czarnej porzeczki, hydrolat z jałowca,
  • Cera mieszana: lawendowy, neroli, miętowy, szałwiowy, rumiankowy
  • Cera normalna: neroli, różany, lawendowy, malinowy
  • Cera trądzikowa: oczarowy, z czystka, neroli, szałwiowy, rumiankowy, miętowy,
  • różany, lawendowy,
  • Cera wrażliwa: różany, z kocanki, lawendowy, z kwiatów lipy, neroli (z kwiatów
  • gorzkiej pomarańczy), z zielonej herbaty.

Polecane ekologiczne hydrolaty:

Naturalny krem do pielęgnacji skóry twarzy

Krem to pielęgnacyjny niezbędnik.  Wybierz taki, który dostarczy niezbędnych składników aktywnych do prawidłowego funkcjonowania Twojej skóry. Decydując się na naturalny kosmetyk, masz do wyboru szeroki zakres ekstraktów roślinnych i składników aktywnych.

Substancje nawilżające o pochodzeniu naturalnym:

  • Aloes — nawilża, łagodzi podrażnienia i nadmierne przesuszenia.
  • Skwalen pochodzenia roślinnego — poprawia nawilżenie skóry, odżywia, odbudowując jej płaszcz lipidowy. Wygładza, spłyca zmarszczki, ujędrnia i wzmacnia skórę.
  • Ekstrakty z alg — charakteryzują się działaniem nawilżającym, poprawiającym jędrność i elastyczność, regenerują, wykazują działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, poprawiają koloryt skóry, regulują nadmierną aktywność gruczołów łojowych, sprawdzają się w terapii trądziku. 
  • Wosk ze skórki borówki (Rhus verniciflua) — dodaje produktowi miękkie i jedwabiste odczucia aplikacyjne, substancja natłuszczająca, i redukująca utratę wody z naskórka; zmniejsza utratę wody z naskórka, wygładza skórę
  • Mocznik — składnik nawilżający, który w najmniejszym stopniu nie blokuje porów. Pomaga utrzymać w naskórku wodę, wygładza i zmiękcza.który w stężeniu 10% osiąga swoje maximum nawilżenia i zmiękczenia skóry
  • Oliwa z oliwek — jest jednym z najstarszych i najbardziej cieszący się popularnością olejów używanych w kosmetyce, oliwa z oliwek ma niezrównane cechy emoliencyjne — budując na powierzchni skóry delikatny film ochronny przeciwdziałający utracie nawilżenia. Istniejące w składzie oliwy nienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają regenerację komórek, wpływają na przyspieszenie przyswajania witaminy D i retinolu, stymulując naskórek do odnowy. Wykazuje także właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
  • Olej słonecznikowy — intensywnie nawilża i wygładza skórę. Wspiera naturalną barierę ochronną skóry. Normalizuje wydzielanie sebum, tym samym pomaga w walce ze zmianami trądzikowymi.

Kremy nawilżające:

Substancje regenerujące o pochodzeniu naturalnym:

  • Olejek baobabu — regenerują skórę i wyraźnie poprawiają jej wygląd i kondycję.
  • Olejek makadamia — zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A oraz z grupy B. Odżywia, natłuszcza i regeneruje skórę, wspomaga w gojeniu podrażnień. Polecany również przy zwalczaniu cellulitu.
  • Olej konopny — regeneruje skórę, niewielu jej świąd, pomaga przy pielęgnacji skóry atopowej, łuszczycy czy egzmy. 
  • Allantoin — działa regenerująco, ułatwia gojenie i odnowę uszkodzonego naskórka. Zmniejsza pieczenie, łagodzi zaczerwienienie wrażliwej skóry. Ma także działanie nawilżające i mocno wygładza.
  • Olej krokosza — niweluje podrażnienia i zmiany trądzikowe, oczyszcza skórę i ściąga rozszerzone pory, posiada właściwości przeciwzapalne, Olej z krokosza sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej z trądzikiem, skóry mieszanej ze skłonnością do przetłuszczania się, a także skóry z tendencją do częstych stanów zapalnych.
  • Ekstrakt z marchwi — wyrównuje koloryt skóry i jest pomocny w  przyspieszaniu procesu opalania. Ekstrakt posiada właściwości antyoksydacyjne, regenerujące i łagodzące.

Kremy regeneracyjne — odżywcze:

Substancje wygładzające o pochodzeniu naturalnym:

  • Olej z szałwii hiszpańskiej — wygładza, odświeża, wzmacnia barierę lipidową skóry. Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy (Omega-6), alfa-linolenowy (Omega-3), oleinowy (Omega-9) oraz antyoksydanty.
  • Olej jojoba — jest bogatym źródłem witaminy E,  która hamuje procesy starzenia się skóry. 
  • Kwasem hialuronowym — zwany naturalnym eliksirem młodości, razem z substancjami odżywczymi głęboko nawilża i zmiękcza skórę.
  • Olej z dzikiej róży — ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, działa delikatnie ściągająco i nawilżająco. Zawiera wiele cennych składników aktywnych, takich jak: kwasy omega-3-6-9 oraz – rzadziej spotykany – kwas omega-7.
  • Ekstraktem z krokusa — rewitalizuje i nawilża skórę, wykazuje działanie antyoksydacyjne.
  • Ekstrakt ze skórki cytryny — jest składnikiem antyoksydacyjnym, wykazuje działanie opóźniające procesy starzenia i przeciwzmarszczkowe. Ma także właściwości silnie przeciwzapalne i wzmacniające naczynia krwionośne, ponadto wspomaga likwidowanie obrzęków oraz przebarwień, rozjaśnia skórę i likwiduje rumień.

Kremy wygładzające do twarzy:

Serum i czyste oleje do pielęgnacji skóry

Serum na bazie olejków będzie świetnym wyborem w pielęgnacji skóry. Możesz również wybrać czysty olej dopasowany do rodzaju Twojej skóry.

  • Oleje nieschnące — idealne do pielęgnacji cery dojrzałej i suchej. Te naturalne olejki tworzą na powierzchni skóry tłusty film. Do olejków nieschnących należą: olej z awokado, pestek brzoskwini, pestek dyni, kokosowy, makadamia.
  • Oleje półschnące — idealne do pielęgnacji cery normalnej i mieszanej. Dobrze się wchłaniają, zapewniają nawilżenie. Do olejków półschnących należą: olej morelowy, arganowy, z orzechów arachidowych, sezamowy, sojowy, bawełniany.
  • Oleje schnące — idealne do pielęgnacji cery tłustej. Dzięki swoim. Takie oleje nie pozostawiają tłustej warstwy. Do olejków schnących należą: olej z czarnuszki, dzikiej róży, konopny, kukurydziany, z orzecha włoskiego, z ogórecznika lekarskiego, rokitnikowy, lniany, z nasion wiesiołka, z pestek winogron.

Serum i oleje do pielęgnacji twarzy:

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Naturalna pielęgnacja skóry ciała — najważniejsze składniki kosmetyków organicznych

Kosmetyki naturalne do pielęgnacji ciała są świetną alternatywą do produktów drogeryjnych zawierających sztuczne substancji. Warto postawić na kosmetyki, które posiadają wyłącznie ekstrakty i składniki aktywne pochodzenia organicznego.

Masła, ekstrakty i wyciągi roślinne nawilżają, ujędrniają i łagodzą skórę, zapobiegają jej przesuszeniu. Niektóre składniki korzystnie wpływają na hamowanie etapu starzenia się skóry i tym samym możemy cieszyć się dłużej młodym wyglądem skóry.

Składniki pochodzenia naturalnego do pielęgnacji ciała:

  • Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej — nawilża i ujędrnia skórę, ponadto wzmacnia produkcję kolagenu, minimalizuje stany zapalne, działa przeciwutleniająco. Rekomendowany jest dla cery naczynkowej, dojrzałej, wrażliwej, suchej.
  • Olej macadamia — odżywia, regeneruje, ujędrnia i wygładza skórę. Pomaga w walce z cellulitem i rozstępami.
  • Olej z pestek ogórka — mocno regeneruje i koi skórę, poprawia elastyczność i redukuje zmarszczki oraz rozjaśnia cerę i wyrównuje przebarwienia. 
  • Olej arganowy — ma właściwości odżywcze, nawilżające, kojące, regenerujące i przeciwutleniające.
  • Ekstrakt z drzewa sandałowego — regenerują, pielęgnuje i pozostawia skórę miękką i gładką.
  • Ekstrakt z bursztynu — jest silnym przeciwutleniaczem, przeciwdziała działaniu wolnych rodników, regeneruje skórę i przywraca jej zdrowy wygląd. Jest naturalnym filtrem UV.
  • Olejek wetiwerowy — najważniejszym składnikiem aktywnym olejku wetiwerowego jest felandren. Pielęgnuje skórę, odpręża i uspokaja. Stosowany jest często w kosmetykach do cery suchej i dojrzałej. Regeneruje, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Uelastycznia skórę, a stosowany w balsamach i olejkach do masażu zapobiega powstawaniu rozstępów ciążowych. Przydatny także przy cerze trądzikowej, oczyszcza, tonizuje i przyśpiesza gojenie stanów zapalnych. Jest jednym z niewielu naturalnych olejków o minimalnym potencjale uczulającym.
  • Olej ze słodkich migdałów — zmiękcza, wygładza i  nawilża skórę. Nie daje efektu tłustości, jest lekki i łatwo się wchłania.  Polecany szczególnie do pielęgnacji skóry dziecka, ponieważ jest bardzo łagodny i nie ma właściwości drażniących. Stosowany jest w leczeniu egzemy oraz do skóry suchej i podrażnionej, a także w celu zapobiegania rozstępom. Dzięki zawartości witamin A i E będących antyoksydantami wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe.
  • Masło kakaowe — zapobiega przenikaniu toksyn z otoczenia, regeneruje i chroni przed oddziaływaniem wolnych rodników.
  • Olej kokosowy — wpływa odżywczo, antybakteryjnie, ujędrnia i napina skórę. Przeciwdziała postępowaniu procesów starzenia się skóry.
  • Masło shea — odżywi, chroni i regeneruje skórę, a także wspomaga ją w procesie gojenia mikrouszkodzeń.
  • Olejek jojoba — zmiękcza skórę i odbudowuje jej płaszcz hydrolipidowy.
  • Bioferment z bambusa — jest ekologicznym i naturalnym zamiennikiem dla silikonu. Bardzo dobrze ujędrnia skórę, rewitalizuje, wygładza i nawilża. Polecamy w szczególności dla skóry suchej i dojrzałej.
  • Olej konopny — łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regenerująco.

Jak zacząć naturalną pielęgnację ciała — 3 kroki do pięknie wyglądającej skóry

1 Oczyszczanie skóry — naturalne żele i mydła do mycia ciała 

Jest to pierwsza i podstawowa czynność, którą wykonujemy podczas wieczornej pielęgnacji. Oczyszczanie ciała powinno wykonywać się codziennie, lecz trzeba pamiętać, iż kosmetyki stosowane do tego celu nie mogą burzyć naturalnej bariery hydrolipidowej.

Zaleca się już na tym etapie zapewnić skórze składników nawilżających oraz odżywczych, takie jak olejki, wyciągi roślinne czy witaminy.

2 Złuszczanie skóry — naturalny peeling do ciała

Regularne peelingowanie ciała 1-2 razy w tygodniu pomaga pozbyć się martwego naskórka i umożliwia na utrzymanie gładkiej, miękkiej i nawilżonej skóry.

Dodatkowo systematyczne złuszczanie naskórka pomaga w przenikaniu składników aktywnych w dalszych etapach rutyny pielęgnacyjnej, a także powstrzymuje wrastanie włosków po depilacji. 

Ma też wpływ na redukcję cellulitu.  

3 nawilżenie, odżywienie i regeneracja — naturalne balsamy, masła i olejki do ciała

Ostatni etap codziennej pielęgnacji skóry ciała, który ma na celu nawilżyć, ujędrnić, zregenerować i odżywić skórę ciała. Produkty do pielęgnacji ciała powinny być bogaty, w składniki aktywne, oleje i masła, aby głęboko nawilżył i odżywił skórę.

Wykończeniem doskonałego produktu do ciała jest zapach, który umila stosowanie, a także wprowadza w przyjemny klimat.

Naturalne dezodoranty — ekologiczna alternatywa antyperspirantów 

Najważniejsze zadanie dezodorantu w kremie to ograniczenie powstawania przykrego zapachu potu przy równoczesnym zachowaniu procesu termoregulacji. 

Dezodorant naturalny wchłania nadmiar potu, działa bakteriobójczo, koi podrażnienia np. powstałe podczas golenia pach oraz pozostawia długotrwałe uczucie świeżości.

Pamiętaj, że dezodoranty na bazie sody są skuteczne i cenione, ale bywają dla niektórych trudnym tematem i mocno mi zależy, by Twoja wiedza była pełna.

Minimalistyczny przewodnik o kosmetykach naturalnych — jak zacząć świadomą pielęgnację

Pielęgnacja włosów — naturalne kosmetyki w kostkach w duchy less waste

Naturalne szampony do włosów są delikatniejsze. Warto zdecydować się na takie produkty, ponieważ nie powodują one przesuszenia i podrażnienia.

Więcej o szamponach w kostkach przeczytasz tu >>>Kosmetyki w kostkach

Elementem naturalnej pielęgnacji będzie również olejowanie włosów. Wybierz olej dopasowany do porowatości i ciesz się dogłębnie nawilżonymi i odżywionymi włosami.

Jeśli nie jesteś pewna, jaką masz porowatość włosów, zajrzyj na naszego bloga.

Równowaga to klucz

Przyzwyczaj swoją skórę i włosy do naturalnej pielęgnacji, wprowadzając ją stopniowo. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór kosmetyków ekologicznych od sprawdzonych producentów. Wykorzystaj moc natury, decydując się na naturalną pielęgnację.


Jeśli masz pytania dotyczące pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów zachęcam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Możesz również pisać do mnie na facebooku, instagramie lub dzwonić na nr +48 503 453 779

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl