Minimalistyczny przewodnik o pielęgnacji włosów za pomocą olejowanie. Szybki test, jak określić stopień porowatość włosów. Jakie są rodzaje porowatości włosów i ich charakterystyka.
Zdrowe, piękne włosy to coś, co doskonale podkreśla wygląd. Podstawą idealnej tafli jest odpowiednia pielęgnacja pasm. Dostosowana do potrzeb włosów, pozwala podkreślić w nich to, co najlepsze — wydobyć skręt lub wyeksponować ich prostą strukturę. Aby odpowiednio dobrać kosmetyki, najlepiej jest zacząć od ocenienia stanu włosów. Jest wiele kryteriów takiej oceny. Jedną z nich jest porowatość pasm, która pozwala najlepiej dobrać odpowiednie produkty. Wyróżniamy trzy typy: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate włosy. Im bardziej zniszczone pasma, tym ich porowatość jest wyższa.
Jak określić porowatość włosów? Prosty test
Porowatość włosów możemy określić za pomocą cech, które będą opisane poniżej. Jest jednak test, który w szybki sposób pomaga nam w ocenie. W tym celu zanurz jeden włos w szklance z wodą. Im głębiej się zatopi, tym większa jest porowatość pasm. Odpowiednio: włos zatopiony na dnie z pewnością będzie wysokoporowaty. Ten, który utonie do połowy, będzie średnioporowaty, natomiast pasmo, które utrzyma się na powierzchni wody, będzie niskoporowate. Włos o małym stopniu porowatości nie chłonie wody, co pozwala utrzymać się na jej powierzchni. Aby precyzyjnie określić jego typ, zaleca się również obserwację pod mikroskopem oraz konsultację z trychologiem.
Klucz do prawidłowego olejowania
Właściwa pielęgnacja włosów pozwala zachować ich zdrowy wygląd. Porowatość pasm ma duże znaczenie przy doborze kosmetyków. Jest ona szczególnie kluczowa przy doborze właściwego oleju do olejowania włosów. To zabieg, który intensywnie odżywia, pozwala odzyskać sprężystość i gładkość fryzury. Warto go stosować, jednak należy robić to uważnie, ponieważ źle dobrany olej może pogorszyć stan włosów. W tym celu najpierw określ porowatość pasm, a następnie dobierz do nich odpowiedni produkt.
Włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate nie chłoną wody, więc nie są podatne na puszenie czy sterczenie. To silne i odporne na uszkodzenia pasma. Takie włosy są proste, gładkie, błyszczące oraz ciężkie. Mimo pięknego wyglądu mogą, ze względu na ich ciężar- zmagać się z brakiem objętości. Są również odporne na stylizację. Takie włosy nie lubią dużej ilości kosmetyków z proteinami. Do mycia używaj delikatnych szamponów myjących bez SLS i SLES. W odżywkach i maskach najlepiej wybierać produkty nawilżające i emolienty. Warto również stosować kosmetyki dodające objętości.
Do olejowania takich włosów najlepiej nadają się te o małych cząsteczkach. Dzięki swojej budowie mogą one wniknąć do wnętrza włosa i regenerować go.
Do tego celu najlepiej wybrać: olej kokosowy, olej palmowy, olej babassu, olej lniany, olej rycynowy, olej słonecznikowy, masło shea, masło kakaowe.
Polecamy stosowanie gotowych mieszanek, które dzięki kompozycji dogłębnie zadbają o Twoje włosy. Marka Cztery Szpaki stworzyła kompleksowy olejek, który intensywnie zadba o pasma, jest to Serum do włosów niskoporowatych.
Włosy średnioporowate
To typ włosa, który ma lekko rozchylone łuski- mniej niż w przypadku włosów wysokoporowatych, ale bardziej niż w przypadku niskoporowatych. Takie pasma mogą mieć skłonność do przetłuszczania się, może występować problem z ich rozczesywaniem. Są dość gładkie, jednak nie tak jak włosy niskoporowate – nie tworzą efektu tzw. tafli. Włosy te są dość podatne na stylizację, mogą się puszyć. Ponadto często lekko się kręcą lub falują. Takie pasma mogą być łamliwe i mieć rozdwojone końcówki. Schną one najdłużej ze wszystkich typów. Przy włosach średnioporowatych można łatwo przesadzić z nadmiarem emolientów, które zbyt dociążą pasma. Takie włosy bardzo lubią proteiny i humektanty oraz silikony, które pozwalają domknąć łuski.
Do olejowania najlepiej wybierać oleje o średniej wielkości cząsteczek.
Szczególnie polecane są: olejek migdałowy, makadamia, sezamowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, z orzechów laskowych, rzepakowy, arachidowy, ryżowy, rokitnikowy.
Możesz również użyć Olejowego serum do włosów średnioporowatych od Mydlarni Cztery Szpaki.
Włosy wysokoporowate
To włosy o najbardziej rozchylonych łuskach. Są one szorstkie, matowe, puszące się i często zniszczone. Mają rozdwojone końcówki oraz tendencję do wypadania. Wysychają szybko, łatwo poddają się stylizacji. Naturalne kręcone włosy często są wysokoporowate. Takie pasma mogą być również nabyte przez farbowanie, nieodpowiednią stylizację, promieniowanie UV. To najbardziej wymagający typ włosów. To często pasma farbowane i rozjaśniane. Aby ograniczyć zniszczenia, warto farbować sam odrost oraz intensywnie dbać o pasma na długości.
Do olejowania najlepiej sprawdzają się oleje o dużych cząsteczkach, które intensywnie regenerują włosy.
Do tego celu najlepiej wybierz: olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej wiesiołkowy, olej bawełniany, olej kukurydziany, olej z pestek winogron.
Dlatego typu włosów polecam olejowe serum do włosów wysokoporowatych również od Czterech Szpaków.
Klucz to odpowiednia pielęgnacja
Każde włosy wymagają indywidualnego podejścia. Porowatość włosów może się zmieniać. Warto dbać o pasma zgodnie z ich potrzebami, aby odwdzięczały się pięknym wyglądem. Poznaj swój typ włosów i dobierz pielęgnację do ich potrzeb. Odpowiedni olej może zdziałać cuda, dlatego wybierz go świadomie. Tak, aby przyniósł pomoc Twoim włosom.